18.2.
Mýtus: Děti si musí dávat pozor na lidi, kteří postávají před školami a nabízí jim lízátka. Může se totiž jednat o dealery drog, kteří si takto nenápadně připravují své budoucí zákazníky tím, že jimi nabízená lízátka obsahují drogy.
Přestože v reálném světě pravděpodobně nikdy k tomuto způsobu vytváření dětí závislých na drogách ani nedošlo, jde o představu velmi životaschopnou. On totiž takový pán v koženém kabátě rozdávající lízátka s drogou je svým způsobem pro mnoho z nás přijatelnější, než skutečnost. V takovémhle případě by totiž stačilo dětem vysvětlit to, co jim stejně z mnoha důvodů od mala říkáme, že nemají s cizími (zejména) pány raději mluvit. Natož aby si od nich něco braly a někam s nimi chodily. Skutečnost je ovšem bohužel jiná a varování zdaleka ne tak snadné. Těmi, kdo našim dětem nabízí drogy jako první, nebývá obvykle žádný tajemný cizinec, ale nejčastěji to bývají jejich vlastní spolužáci.
Pokud byste po přečtení předchozího odstavce dospěli k dojmu, že nejen ona scéna s pánem rozdávajícím lízátka, ale také samotná lízátka lze řadit pouze mezi mýty, tak zas tak úplně pravdu mít nebudete. V poslední době se totiž taková lízátka s drogou (silnými léky proti bolesti) opravdu vyrábějí. Využívají se v nemocnicích pro děti, které po operacích potřebují tišit bolesti. Takový malý pacient pak lízátko cumlá, a když už z něj získá dostatek léku, obvykle usne. Takovým způsobem lze dávkování poměrně dobře přizpůsobit potřebám konkrétního dítěte.
Závěr: Je dobré děti (s přihlédnutím k jejich věku) průběžně seznamovat s riziky drogové závislosti. Nedémonizujte vžak přespříliš možné dealery drog, je skoro jisté, že pokud vašemu dítěti někdo drogu nabídne, půjde o známou a pro dítě důvěryhodnou osobu. Nejsnažšími oběťmi bývají ti, kteří o drogách vědí nejméně.