Kostelní 24, 170 00 Praha 7    tel: 732 377 537    info@zdrsem.cz

Sledujte nás na Facebook

Aktuality
hello

Na autobusové zastávce

Jedu okolo Penny v Horšovském Týně, vracím se z očkování a čipování psa. Vedle Penny je autobusová zastávka. Najednou vidím, jak bezvládné tělo padá na zem směrem k našemu autu, hlava dopadá na chodník a vycákne docela dost krve. Asi jako ve filmu. Do toho se ozve křik.

Dopravní nehoda stručně

Ahoj všichni ZDRSEM, chtěla bych aspoň touto cestou poděkovat za přípravu na situace, kdy "rozhodují okamžiky". Zúčastnila jsem se loni vašeho kurzu pořádaného pod hlavičkou Adventury. Už tehdy se mi výuka líbila a měla jsem pocit, že to byl smysluplně využitý čas bez ohledu na to, že jsem potřebovala potvrzení pro vedení dětského tábora.

Opilý řidič vás smete i se stojícím autem

Zdrsemáci moji zlatí, dnes večer jsem byla svědkem dopravní nehody :-(. Tak vám to musím hned dát vědět. Celou nehodu jsem viděla z chodníku.

Proletěl 15 metrů vzduchem

Ahoj, tak ti(*) otřesená píšu, jak jsem asistovala u bouračky… Jedu si takhle hezky autobusem na předním sedadle, učím se na zkoušku, v Braníku a najednou prdho u nohou se mi válí spolucestující. Kouknu na ně a pak ven, abych zjistila, o čeho jsme to vlastně narazili... tak deset metrů před náma na silnici někdo leží.

První pomoc po drátě, aneb maminka nedýchá, co mám dělat?!

Milí Zdrhsemáci, všechny vás zdravím a omlouvám se, že čajovnu nestíhám, ale za dva týdny letím do Nepálu okouknout jejich hory a tak mám napilno.

Víkend za všechny prachy, aneb resuscitace po pařbě a bez guláše…

Záměrně píšu v množném čísle, protože jsme byli perfektně sehraný tým a pokud to šlo, vzájemně se střídali…

Na basketu se přece neumírá na srdce

Ahoj Honzo, co víc napsat? Hrál se zápas a najednou jsem slyšela ránu, jak někdo spadnul - což si při souboji pod košem stává, takže jsem tomu zas tak moc nevěnovala pozornost. Když se po pár vteřinách nezvedl, bylo to divné. Rozhodčí to odpískal, spoluhráči mu pak pomáhali na nohy a on se složil znovu.

Pod rolbou

Ahoj, tak jsem si hned vyzkoušel, co jste mě na podzim naučili... Rolba cestou na horskou chatu měla poruchu, vysadily ji brzdy a než se ji podařilo zastavit, tak odcouvala asi 10 metrů a zůstala pod ní holka, normálně pod pásem.

Drobnička na zastávce

První reálná ZDRSEMOVá (pro neznalé záchranářská, respektive prvně pomocní) zkušenost.
Bezdomovec, opilý. Pád na schodech, poranění hlavy, otřes mozku spíše ne, při vědomý, schopen komunikace. Metro Dejvická, schody směr autobusy na Vítězném náměstí.

Resuscitace autobusem sraženého chodce

Zdravím Vás všechny a posílám příhodu z uplynulého víkendu... Vím, že je zvláštní, že ho posílám zase já, ale já to asi prostě nějak přitahuju nebo co, už by se mě to ale mohlo pustit...

Proletěl 15 metrů vzduchem

17.2.

Ahoj, tak ti(*) otřesená píšu, jak jsem asistovala u bouračky… Jedu si takhle hezky autobusem na předním sedadle, učím se na zkoušku, v Braníku a najednou prdho u nohou se mi válí spolucestující. Kouknu na ně a pak ven, abych zjistila, o čeho jsme to vlastně narazili... tak deset metrů před náma na silnici někdo leží.

Říkám si: "Doprdele..." Jednou lovím telefon, druhou rukavice... volám 155, tam už o nás vědí, tak konkretizuju místo události a dle instrukcí sestry běžím obhlídnout ležáka.
Mladý kluk, tak 2O, se proletěl minimálně 15 metrů, teď leží v takový skoro stabilizovaný poloze a pod hlavou má krev, na bolestivý podnět nereaguje a jeho tělo se tak podivně nadzvedává, asi dýchá.... Během cca 2min, než k nám přijíždí záchranka odháním jeho hysterického kamaráda, který mu chce za každou cenu ošetřit krvácející hlavu (byla to jen malinká loužička), tak jsem drsná, vyhrožuju, oháním se zdravotníkem... naštěstí to zafungovalo, tak jen odháním další lidi a na toho kluka mluvím... už jsou tu, čas vyklidit pole.
Ten kluk se prostě vrhnul pod autobus mimo přechod, ani se nerozhlídl, měl štěstí, že autobusák byl velmi pohotovej, jel ne víc jak 35km/h a zašlápl to prakticky na pár metrech a ještě se pokusil uhnout. Stejně mě délka letu dost překvapila... Chudák řidič, poprosil mě, ať tam s ním zůstanu, jednak kvůli svědectví, ale i proto, že je kardiak a není mu nejlíp... to už jsem se skoro musela v duchu smát - "Ten
Pták tu simulaci teda překombinoval..."
No nic. Tak jen díky... naučené na ZdrSemu zafungovalo v podstatě automaticky a myslím, že můžu být sama se sebou vcelku spokojená... tak dík. Jen doufám, ze takovýhle "opáčko" si nebudu muset dávat každý týden... Kdyby se ti náhodou podařilo zjistit, jak to s tím klukem dopadlo, budu ráda, ale hlavně jsem ráda, že jsem si to bez ztráty kytičky ustála já... Měj se, jdu si dát teplou vanu (snad neomdlím a neutopím se:o).
Kamila (25. 2. 2008)
(*) dopis je adresován šéfovi Kamilina kurzu, Honzovi Ptáčkovi (Ptákovi)