Kostelní 24, 170 00 Praha 7    tel: 732 377 537    info@zdrsem.cz

Sledujte nás na Facebook

Aktuality
hello

Na autobusové zastávce

Jedu okolo Penny v Horšovském Týně, vracím se z očkování a čipování psa. Vedle Penny je autobusová zastávka. Najednou vidím, jak bezvládné tělo padá na zem směrem k našemu autu, hlava dopadá na chodník a vycákne docela dost krve. Asi jako ve filmu. Do toho se ozve křik.

Dopravní nehoda stručně

Ahoj všichni ZDRSEM, chtěla bych aspoň touto cestou poděkovat za přípravu na situace, kdy "rozhodují okamžiky". Zúčastnila jsem se loni vašeho kurzu pořádaného pod hlavičkou Adventury. Už tehdy se mi výuka líbila a měla jsem pocit, že to byl smysluplně využitý čas bez ohledu na to, že jsem potřebovala potvrzení pro vedení dětského tábora.

Opilý řidič vás smete i se stojícím autem

Zdrsemáci moji zlatí, dnes večer jsem byla svědkem dopravní nehody :-(. Tak vám to musím hned dát vědět. Celou nehodu jsem viděla z chodníku.

Proletěl 15 metrů vzduchem

Ahoj, tak ti(*) otřesená píšu, jak jsem asistovala u bouračky… Jedu si takhle hezky autobusem na předním sedadle, učím se na zkoušku, v Braníku a najednou prdho u nohou se mi válí spolucestující. Kouknu na ně a pak ven, abych zjistila, o čeho jsme to vlastně narazili... tak deset metrů před náma na silnici někdo leží.

První pomoc po drátě, aneb maminka nedýchá, co mám dělat?!

Milí Zdrhsemáci, všechny vás zdravím a omlouvám se, že čajovnu nestíhám, ale za dva týdny letím do Nepálu okouknout jejich hory a tak mám napilno.

Víkend za všechny prachy, aneb resuscitace po pařbě a bez guláše…

Záměrně píšu v množném čísle, protože jsme byli perfektně sehraný tým a pokud to šlo, vzájemně se střídali…

Na basketu se přece neumírá na srdce

Ahoj Honzo, co víc napsat? Hrál se zápas a najednou jsem slyšela ránu, jak někdo spadnul - což si při souboji pod košem stává, takže jsem tomu zas tak moc nevěnovala pozornost. Když se po pár vteřinách nezvedl, bylo to divné. Rozhodčí to odpískal, spoluhráči mu pak pomáhali na nohy a on se složil znovu.

Pod rolbou

Ahoj, tak jsem si hned vyzkoušel, co jste mě na podzim naučili... Rolba cestou na horskou chatu měla poruchu, vysadily ji brzdy a než se ji podařilo zastavit, tak odcouvala asi 10 metrů a zůstala pod ní holka, normálně pod pásem.

Drobnička na zastávce

První reálná ZDRSEMOVá (pro neznalé záchranářská, respektive prvně pomocní) zkušenost.
Bezdomovec, opilý. Pád na schodech, poranění hlavy, otřes mozku spíše ne, při vědomý, schopen komunikace. Metro Dejvická, schody směr autobusy na Vítězném náměstí.

Resuscitace autobusem sraženého chodce

Zdravím Vás všechny a posílám příhodu z uplynulého víkendu... Vím, že je zvláštní, že ho posílám zase já, ale já to asi prostě nějak přitahuju nebo co, už by se mě to ale mohlo pustit...

Opilý řidič vás smete i se stojícím autem

17.2.

Zdrsemáci moji zlatí, dnes večer jsem byla svědkem dopravní nehody :-(. Tak vám to musím hned dát vědět. Celou nehodu jsem viděla z chodníku.

Nejdřív se zdálo, že je to malá nehoda bez zranění. Nabídla jsem se, že zavolám 158. Zavolala jsem. Po 5 minutách jsem volala i 155. Najednou se ženě asi 45-ti letý udělalo nevolno. I ve světle pouličních lamp byla vidět megaboule na spánku (neměla pásy). Chtělo se jí zvracet, neudržela se na nohou. Už jsem volala 155. Během čekání, jako by jí ztuhly ústa. Špatně artikulovala a přestávala odpovídat na otázky. Chtělo se jí spát. Strašně rychle se jí změnil zdravotní stav. Rychlá tam byla fakt rychle. Asi za šest minut. Viník nehody byl ožralej. Po odjezdu záchranky ujel taky. Zřejmě se řídil heslem "zdrhsem". Naštěstí jsem si zapsala jeho SPZ do mobilu. Ale policajtům příjezd trval 2 hodiny :-).
Jsem strašně ráda, že mám za sebou ZdrSem. Hned se člověk nebojí přistoupit, poptat se a poskytnout pomoc. Děkuju všem vyučujícím!!! A simulantům samozřejmě taky :-).

Full Story:

Nechtěla jsem vás obtěžovat podrobnostma, ale když vás to zajímá, ráda se podělím :-). Tak teda, jednoho pátečního večera jsem stála na schodech dětského domova a koukala na tříproudovou hlavní silnici, na které stála Felicie s puštěnýma výstražnýma světlama, do které zrovna nastupovala žena asi 45 let. Řidičce bylo významně míň. Asi dvacet.
V ten okamžik slyším urputné brždění. Renault Safrane si to šinul ne zrovna 50-ti kilometrovou rychlostí a nevšimnul si stojící Felície. Narazil do ní a Felicie odskočila téměř dva metry dopředu.  V ten moment nastupující žena nebyla ještě připoutaná a narazila do čelního skla. Všichni (dvě ženy z Felicie a jeden muž z Renaultu) vylezli z auta a podívali se na škodu.
Byl to nepopsatelnej moment. Ženský křičely, že jezdí, jak hovado a on křičel, že za nic nemůže ... a byl ožralej. Holky byly rozčílený. V tento okamžik jsem už byla u nich a zeptala se, jestli jsou oukej. odpověděly, že jo. Domluvily jsme se, že zavolám policii. Po zhruba pěti minutách se ženě, která nasedala do auta a nestihla se ještě připoutat, udělalo slabo. Všimla jsem si toho díky tomu, že ji vypadla kabelka z ruky. Zamotala se, já jsem jí chytla za ruku a "kontrolovaně" posadila.
Ve světle lampy jsem si všimla boule na hlavě. Byla to pěkná bouhle. Velká boule. Na otázku, jestli jí něco bolí, odpověděla s velkou námahou, že hlava. Že jí má asi rozbitou (neměla). Měla jen takový pocit. Chtělo se jí zvracet. Nezvracela, jen si odplivla. Ještě jen tak mimochodem se zmínila, že jí bolí krk. S těží mi řekla, jak se jmenuje a začala usínat.Ještě stačila říct, že je po operaci páteře a že tu polívku asi rozlila.Všechno šlo rychle (kdyby se vám zdálo, že jsem snad dlouho váhala s voláním záchranky :-) ).
Začala jsem volat 155. Řekla jsem, že jsem u dopravní nehody, žena asi 45 let narazila nepřipoutaná do čelního skla, má bouli na hlavě, přestává komunikovat a začíná usínat. Je po operaci páteře a má bolesti v oblasti krku. Poslali sanitu s paramedikem a auto s doktorem. Snažila jsem se s ní mluvit během čekání na sanitu, ale šlo to ztuha. Bála jsem se, aby neusla. Záchranka ji nasadila hned límec, naložila na nosítka, odnesli si ji do sanity a za chvilku odjeli. Měli zavřený dveře, tak nevím, co se uvnitř dělo. Řidička byla její dcera. Byla vystresovaná, neřekla ani slovo (zaplaťpánbůh, že nebyla hysterická :-) ).
Všechno dobře dopadlo. Pani je už z nemocnice doma. Měla slušný otřes mozku a něco s krční páteří, ale ne nic závažnýho. Bylo to pro mě velký ponaučení, že i tak zdánlivě banální nehoda, může mít svýho zraněnýho.
Kateřina Šrámková