Kostelní 24, 170 00 Praha 7    tel: 732 377 537    info@zdrsem.cz

Sledujte nás na Facebook

Aktuality
hello

Na autobusové zastávce

Jedu okolo Penny v Horšovském Týně, vracím se z očkování a čipování psa. Vedle Penny je autobusová zastávka. Najednou vidím, jak bezvládné tělo padá na zem směrem k našemu autu, hlava dopadá na chodník a vycákne docela dost krve. Asi jako ve filmu. Do toho se ozve křik.

Dopravní nehoda stručně

Ahoj všichni ZDRSEM, chtěla bych aspoň touto cestou poděkovat za přípravu na situace, kdy "rozhodují okamžiky". Zúčastnila jsem se loni vašeho kurzu pořádaného pod hlavičkou Adventury. Už tehdy se mi výuka líbila a měla jsem pocit, že to byl smysluplně využitý čas bez ohledu na to, že jsem potřebovala potvrzení pro vedení dětského tábora.

Opilý řidič vás smete i se stojícím autem

Zdrsemáci moji zlatí, dnes večer jsem byla svědkem dopravní nehody :-(. Tak vám to musím hned dát vědět. Celou nehodu jsem viděla z chodníku.

Proletěl 15 metrů vzduchem

Ahoj, tak ti(*) otřesená píšu, jak jsem asistovala u bouračky… Jedu si takhle hezky autobusem na předním sedadle, učím se na zkoušku, v Braníku a najednou prdho u nohou se mi válí spolucestující. Kouknu na ně a pak ven, abych zjistila, o čeho jsme to vlastně narazili... tak deset metrů před náma na silnici někdo leží.

První pomoc po drátě, aneb maminka nedýchá, co mám dělat?!

Milí Zdrhsemáci, všechny vás zdravím a omlouvám se, že čajovnu nestíhám, ale za dva týdny letím do Nepálu okouknout jejich hory a tak mám napilno.

Víkend za všechny prachy, aneb resuscitace po pařbě a bez guláše…

Záměrně píšu v množném čísle, protože jsme byli perfektně sehraný tým a pokud to šlo, vzájemně se střídali…

Na basketu se přece neumírá na srdce

Ahoj Honzo, co víc napsat? Hrál se zápas a najednou jsem slyšela ránu, jak někdo spadnul - což si při souboji pod košem stává, takže jsem tomu zas tak moc nevěnovala pozornost. Když se po pár vteřinách nezvedl, bylo to divné. Rozhodčí to odpískal, spoluhráči mu pak pomáhali na nohy a on se složil znovu.

Pod rolbou

Ahoj, tak jsem si hned vyzkoušel, co jste mě na podzim naučili... Rolba cestou na horskou chatu měla poruchu, vysadily ji brzdy a než se ji podařilo zastavit, tak odcouvala asi 10 metrů a zůstala pod ní holka, normálně pod pásem.

Drobnička na zastávce

První reálná ZDRSEMOVá (pro neznalé záchranářská, respektive prvně pomocní) zkušenost.
Bezdomovec, opilý. Pád na schodech, poranění hlavy, otřes mozku spíše ne, při vědomý, schopen komunikace. Metro Dejvická, schody směr autobusy na Vítězném náměstí.

Resuscitace autobusem sraženého chodce

Zdravím Vás všechny a posílám příhodu z uplynulého víkendu... Vím, že je zvláštní, že ho posílám zase já, ale já to asi prostě nějak přitahuju nebo co, už by se mě to ale mohlo pustit...

Pod rolbou

17.2.

Ahoj, tak jsem si hned vyzkoušel, co jste mě na podzim naučili... Rolba cestou na horskou chatu měla poruchu, vysadily ji brzdy a než se ji podařilo zastavit, tak odcouvala asi 10 metrů a zůstala pod ní holka, normálně pod pásem.

Trvalo tak 10 vteřin, než lidi okolo zejména máváním rukou vysvětlili řidiči, že je pod rolbou člověk, tak odcouval ještě kus. Tma, vánice, lékárnička samozřejmě nekonečné daleko na chatě...
Když jsem si pak zpětně promyslel, tak jsem samozřejmě zapomněl půlku věci, co jste nás tam učili, ale i tak jsem byl jediný, kdo dokázal nějak rozumně reagovat. Nebo možná jen nejrychleji. Naštěstí jsem toho nemusel používat moc, protože byl prašan a tý holce se skoro vůbec nic nestalo - zastavila na ní 3 tunová rolba a ona neměla nic zlomenýho, jenom naštíplou pánev (to teda ukázal až rentgen, já jsem předpokládal většinu žeber a pánev na kusy). Tomu říkám štěstí.
Byla celou dobu při vědomí, aspoň teda říkala, že si to pamatuje. Když jsem si k ní klekal, tak to tak ale nevypadalo, měla místo obličeje krvavou kaši a plnou pusu krve - když jsem ji to otřel, tak se ukázalo, že to je sníh smíchaný s krví z rozseknuté brady od listu toho pásu, na jeden steh.
Očekával jsem vnitřní krvácení - podle příznaků šoku, tep plynule narůstal během půl hodiny z 60 na 110, pak si ji převzala Horská. Ukázalo se, že měla natrženou slezinu. Jiný příznaky, jako promodralý rty nebo studená kůže byly bezpředmětný, to měli všichni.
Nevím, jestli oprávněně, ale přepokládal jsem, že může mít něco s páteří, resp. s krkem, i když teda zaparkování rolby na hrudníku jsi v rizikových mechanismech úrazu neuváděl. Takže jsem byl u hlavy a vyšetření prováděl kluk z FTVS podle mýho návodu. A když jsme ji dávali na lehátko, tak jako člověka s poraněnou páteří.
Jediný, co jsme nenašli, byla tržná rána na holeni, na 5 stehů, ale oblečení bylo neporušený. Bylo tak 8 pod nulou, tma, silný vítr a byli jsme na pláni u lesa, takže jsem ji moc nechtěl svlíkat.
Z bund jsme udělali lehátko, přikryli jsme ji, takže zima ji začala být až po skoro po půl hodině, ale mě bez rukavic hned :-). Aby tam nezmrzli pro změnu ti, kteří si sundali bundu ,odvezli je na chatu. Pak přijel skútr s dekama.
Na nějakej POLAP a sežer jsem si vzpomněl až po dobrejch 20 minutách :-(. Horská služba přijela cca po půl hodině.
Slečna byla týden v nemocnici, dalších pár týdnů doma. Našli jí myslím ještě krev v plicích, ale do půl roku by se ji to mělo zahojit bez trvalých následků.
Já jsem rád, že jsem na ten kurz šel, protože je fakt dobrej a bez něj bych i s nějakým kurzem od ČČK (který mám totiž teda taky) byl úplně mimo. Tohle rozhodně nebylo na náplast a zase ani na srdeční masáž. A stejně mohlo jít o život. Takže naopak já musím poděkovat Vám, že se tomu věnujete a učíte a že to děláte fakt dobře. A je fakt super, že jsem zhruba věděl, co mám dělat, co můžu čekat. Takhle zpětně je zajímavý srovnávat, jak kdo reagoval. Lidi z FTVS, člověk z dobrovolný vodní záchranky. Nikdo nevěděl, bál se reagovat. Mně to naskočilo "samo". Holky, co tam byly s náma, říkaly, že řvát nezačaly jenom proto, že pořád někdo něco dělal a vypadalo to, že ví, co dělá.
Bavil jsem se pak s lidma, který mají v zásadě z hlediska našich úřadů stejný kurz, obvykle od ČČK - a je to docela zajímavý srovnání. Oni vědí výborně, jak se dělá klasový obvaz, na co všechno se dá použít šátek a poměr 1:5 a 2:15 u masáže srdce a tvrdí, že voda z plic se musí vylít, a to kvůli infekci, o otoku plic neslyšel nikdo. Já naprosto netuším, co je klasový obvaz a obvaz hlavy bych realizoval zejména leukoplastí, ale zase vím, jak funguje alergická reakce, distribuční šok, jak transportovat člověka s poraněním páteře a tak. Prostě úplně jiná úroveň. Za to fakt velký dík.
To, co děláte, rozhodně smysl má a velký. A i to, jak to děláte, fakt si myslím, že je to super. To, že jsme si to mohli vyzkoušet na nějakých simulantech a že všechno, co jste řekli, nemělo žádnou logickou díru (žádný: prostě to tak je, protože to tak je odjakživa), má myslím obrovskou váhu.
Takže díky, tohle je Vaše práce!
R.B.