Kostelní 24, 170 00 Praha 7    tel: 732 377 537    info@zdrsem.cz

Sledujte nás na Facebook

Aktuality
hello

Na autobusové zastávce

Jedu okolo Penny v Horšovském Týně, vracím se z očkování a čipování psa. Vedle Penny je autobusová zastávka. Najednou vidím, jak bezvládné tělo padá na zem směrem k našemu autu, hlava dopadá na chodník a vycákne docela dost krve. Asi jako ve filmu. Do toho se ozve křik.

Dopravní nehoda stručně

Ahoj všichni ZDRSEM, chtěla bych aspoň touto cestou poděkovat za přípravu na situace, kdy "rozhodují okamžiky". Zúčastnila jsem se loni vašeho kurzu pořádaného pod hlavičkou Adventury. Už tehdy se mi výuka líbila a měla jsem pocit, že to byl smysluplně využitý čas bez ohledu na to, že jsem potřebovala potvrzení pro vedení dětského tábora.

Opilý řidič vás smete i se stojícím autem

Zdrsemáci moji zlatí, dnes večer jsem byla svědkem dopravní nehody :-(. Tak vám to musím hned dát vědět. Celou nehodu jsem viděla z chodníku.

Proletěl 15 metrů vzduchem

Ahoj, tak ti(*) otřesená píšu, jak jsem asistovala u bouračky… Jedu si takhle hezky autobusem na předním sedadle, učím se na zkoušku, v Braníku a najednou prdho u nohou se mi válí spolucestující. Kouknu na ně a pak ven, abych zjistila, o čeho jsme to vlastně narazili... tak deset metrů před náma na silnici někdo leží.

První pomoc po drátě, aneb maminka nedýchá, co mám dělat?!

Milí Zdrhsemáci, všechny vás zdravím a omlouvám se, že čajovnu nestíhám, ale za dva týdny letím do Nepálu okouknout jejich hory a tak mám napilno.

Víkend za všechny prachy, aneb resuscitace po pařbě a bez guláše…

Záměrně píšu v množném čísle, protože jsme byli perfektně sehraný tým a pokud to šlo, vzájemně se střídali…

Na basketu se přece neumírá na srdce

Ahoj Honzo, co víc napsat? Hrál se zápas a najednou jsem slyšela ránu, jak někdo spadnul - což si při souboji pod košem stává, takže jsem tomu zas tak moc nevěnovala pozornost. Když se po pár vteřinách nezvedl, bylo to divné. Rozhodčí to odpískal, spoluhráči mu pak pomáhali na nohy a on se složil znovu.

Pod rolbou

Ahoj, tak jsem si hned vyzkoušel, co jste mě na podzim naučili... Rolba cestou na horskou chatu měla poruchu, vysadily ji brzdy a než se ji podařilo zastavit, tak odcouvala asi 10 metrů a zůstala pod ní holka, normálně pod pásem.

Drobnička na zastávce

První reálná ZDRSEMOVá (pro neznalé záchranářská, respektive prvně pomocní) zkušenost.
Bezdomovec, opilý. Pád na schodech, poranění hlavy, otřes mozku spíše ne, při vědomý, schopen komunikace. Metro Dejvická, schody směr autobusy na Vítězném náměstí.

Resuscitace autobusem sraženého chodce

Zdravím Vás všechny a posílám příhodu z uplynulého víkendu... Vím, že je zvláštní, že ho posílám zase já, ale já to asi prostě nějak přitahuju nebo co, už by se mě to ale mohlo pustit...

První pomoc po drátě, aneb maminka nedýchá, co mám dělat?!

17.2.

Milí Zdrhsemáci, všechny vás zdravím a omlouvám se, že čajovnu nestíhám, ale za dva týdny letím do Nepálu okouknout jejich hory a tak mám napilno.

Nicméně se s vámi musím podělit o další zážitek. Dneska jsem měla opět službu v dětském domově. Služba byla klidná. Za půl hodiny mi měla skončit a v tom mi volá jeden z našich svěřenců (byl zrovna na vycházce ještě s jednou svěřenkyní, šli navštívit jeho matku). V totální panice mi sděloval, že mamka měla epileptický záchvat a teď nedejchá, že neví co má dělat (brečel, chvěl se mu hlas...).

Říkám mu, že musí mamku položit na zem, zaklonit hlavu... Vůbec mě neslyšel a pořád si mlel svý, že mamka nedejchá. Požádala jsem ho, ať telefon dá Kamile. S ní jsme se domluvily na zapnutí reproduktoru, aby mě slyšela a mohla dělat, co jí řeknu. Ta byla vyděšená, ale dobře se mnou komunikovala. Opakuji jí to: položit na zem, zaklonit hlavu, sledovat jestli začala dýchat... Kamila vše udělala. Mamka pár vteřin po záklonu opravdu znovu nabrala dech. Ufff. Začala zvracet. Kamila ji dala na bok.

Teď se vrátím do chvíle, kdy si mě Kamila dala do reproduktoru. V ten moment mě slyšel i Jirka, tak jsem se ho zeptala, jestli zvládne z druhýho telefonu zavolat 155. Zavolal. Nemohl si vzpomenout na adresu! Stále jen opakoval nedýchá!
Operátorka slyšela hlasy (Kamilu, jak se mnou mluví), tak si ji vyžádala k telefonu (všechno jsem měla možnost slyšet - úžasný). Říká jí: na zem položit, zaklonit hlavu... Ale to už jí Kamila oznámila, že to udělala a že mamka začala dýchat a zvracet.

Jirku jsem poslala ven před barák, ať čeká na sanitu. Nechtěl jít, že tam Kamilu nenechá samotnou. Po delším přemlouvání a uvádění argumentů proč musí, šel. Doktor přijel, mamce píchnul injekci... Konec dobrý, všechno dobré!!!

Můžu vám teda říct, že takhle od stolu radit po telefonu je to taky zážitek. Pak jsem si pro děti dojela autem. Jen upřesním jejich věk. Kamila 15 let, Jirka 19 let.
(jména účastníků byla změněna)

Mám dojem, že nám Pták s průkazkou o absolvování Zdrsemu předal taky magnet na průsery :-) . Ještě jednou děkuji všem lektorům!!!
Kačka Šrámková

Ve většině velkých měst v České republice vedou dispečerky na lince 155 volající k poskytnutí první pomoci. Přesně jak Katka popisuje - uklidňují vysvětlují, přemlouvají. Je to vysoce náročná činnost a vyžaduje plné nasazení a lásku k lidem. Jsme hrdí, že Katka dokázala takto pomoci na dálku.
Za ZDrSEM Robert Pleskot