CO JE MASOVÝ VRAH!

Masový vrah Uhelnatý opět řádil! Další oběti i vážně postižení. Pachatele zatím nikdo nespatřil.
Zůstává dokonale skrytý a to z něj dělá jednoho z nejzákeřnějších zabijáků planety. Jen v ČR ročně odpraví 450 - 500 lidí, a to možná nevíme o všech jeho obětech. Celosvětově pak mluvíme o desítkách tisíc… Jedinou stopou, která by mohla vést k jeho odhalení, je pravidelná přítomnost kompliců na místě činu. Téměř vždy se tam vyskytuje jeden z dvojice plynový kotel - plynový ohřívač vody. Spojme síly a zastavme jeho řádění!
ilustrace CO

Máte pocit, že je nadpis špatně? Že by tam měl být otazník? 

Ne, nespletli jsme se. Vrahem je totiž CO. Neboli Cé Ó - oxid uhelnatý. Nadpis i úvod platí do puntíku, nic nepřeháníme. 

Oxid uhelnatý opravdu ročně zabije v ČR stovky lidí.

 

 

Představujeme pachatele

Není cítit. Není vidět. Nemá motiv ani vražednou zbraň. Je sice o trošičku lehčí než vzduch, ale jeho koncentrace je dána spíš prouděním vzduchu, než výškou nad podlahou. Nepomůžeme si tedy ani dole, ani nahoře. Je všude. Tedy, je všude, kde něco hoří nebo hořelo. A může ho tam být příliš. Největším zdrojem tohoto traviče bývá plynový kotel nebo průtokový plynový ohřívač vody, známý jako karma. Může se najednou objevit tam, kde do té doby nikdy nebyl - stačí změna počasí, horší tah komínu, a z do té doby bezpečné koupelny se stává smrtící past. Nejčastěji zabíjí v topné sezóně, ale své oběti má i v létě. Pro náš národ suchozemců to může být překvapivé, vždyť co je zdravější než čerstvý mořský vzduch… Ale i tam CO číhá a útočí. Na zádi motorové lodi, typicky na koupacích platformách, mohou vznikat nebezpečná místa kde Uhelnatý číhá v nebezpečných koncentracích. I tam na něj musíme myslet.

Jak ho odhalit?

Máte plynový kotel či karmu? Pořiďte si kvalitní hlásič a pravidelně ho kontrolujte. Může to být nejlepší investice (nejen) vašeho života. Není zač.

Způsob vraždění

Mrtvý holub v komíně, hlásič pro úspory, nevědomost či snad kapku lenosti nepořízen. Uhelnatý začíná plnit dům a rozehrává svou děsivou hru. Začíná “jen” úpornou bolestí hlavy. Postupně přidává nevolnost, zvracení. Když ho necháš, pokračuje postupnou ztrátou vědomí. Na závěr přichází celotělové křeče, bezvědomí… A smrt.

Otevřete oči a dveře! 

Hlavní je si na něj vzpomenout! Nemá rád, když na něj lidé myslí. Otevřou pak okna a dveře a jeho síla klesá. Všude, kde se někdo chová divně, bolí ho hlava, zvrací, má křeče či je v bezvědomí, a zároveň je tam něco, co by mohl být plynový kotel či karma, vyvětrejte. Otevřete co můžete, vytáhněte oběť ven na vzduch. Řekněte záchranářům, že máte podezření na řádění CO!

Když nedýchá, resuscitujte!

Samozřejmě ne v té koupelně. Musíte ven. Záklon hlavy, kontrola dechu, volání záchranky a stlačování hrudníku. Ale to už patří jinam. Měli byste to zvládat i poslepu, jinak to nebude tak pohotové a účinné. Pokud váháte, vyražte na kurz, kde alespoň pět minut v kuse budete mačkat figurínu. Ne, nestačí prezentace. Nestačí online test. A nestačí dokonce ani dvakrát zmáčknout model. Zaměstnavateli při BOZP školení možná, ale vašim blízkým bude výsledek 100 % v e-learningu k… však vy víte, k čemu.

Kurzy ZDrSEM - první pomoc zážitkem

U nás máte zaručeno minimálně 7 minut resuscitace. Jen vy a resuscitační figurína. S podporou a dohledem lektora. Přístup k člověku, který ztratil vědomí, si prakticky vyzkoušíte minimálně 5x. Zvyknete si na to, a v případě reálné události to zvládnete. A co je víc?!

 

 

text: MUDr. Barbara Nižnanská

foto/ilustrace: Bc. Jakub Staněk

 

 

29. 8. 2024
Bára Nižnanská

Další aktuality a články

Zásahy našich absolventů

Občas se to stane. Dostane se k nám zpráva, ze které máme husí kůži, ale zároveň cítíme vděk, hrdost a veliký pocit smysluplnosti. Jde o zásahy našich absolventů. Hrdinů, kteří neváhali a pomohli. Využili znalosti i dovednosti z kurzu a pokusili se zvrátit špatný osud lidí okolo nich. Pokochejte se

Tvoje ruce, jejich šance

Na Letenské pláni v Praze se 16. října 2024 od 16:00 uskuteční mimořádná akce pod názvem Tvoje ruce, jejich šance. Tato událost, organizovaná u příležitosti Světového dne záchrany života, má za cíl zvýšit povědomí o důležitosti resuscitace a posílit veřejnost v přesvědčení, že každý člověk může

Cukr

Nemáš čas číst? Tady je redukce na minimum: Když je cukrovkáři blbě, třese se, je bledý, motá se a vůbec “je divnej”, DEJ MU CUKR. Nejlépe hodně sladký nápoj. A pak ještě třeba rohlík nebo tatranku. Když už je v bezvědomí, nic do něj nelej, záchranku volej a dech kontroluj. To se nauč prakticky