Metodické centrum

Konference "Učím první pomoc"

Zlepšujeme výuku první pomoci v ČR. Od roku 2016 každoročně pořádáme vzdělávací setkání lektorů otevřené všem, kdo v této oblasti působí. Přes sto účastníků z různých koutů Česka i Slovenska sdílí metodické vychytávky, vzdělává se v obsahu a piluje praktické dovednosti. Pravidelně se účastní špičky z oboru urgentní medicíny – v minulosti např. lékař záchranné služby MUDr. Ondřej Franěk či primář Kliniky anesteziologie a resuscitace FNKV MUDr. Michael Stern, MBA.

Vnímáme, že výuka první pomoci je něco tak důležitého, že není čas hrát si jen na vlastním písečku. Spojením sil a výměnou zkušeností rosteme. Učíte-li první pomoc, neváhejte se k nám připojit! Konference proběhne 30. 11. 2024 v KC Zahrada a přihlášky je možno vyplnit ZDE.

Aktuální informace naleznete přímo na webu konference

Fotky od Kuby Staňka ze 4. ročníku a 3. ročníku (5. a 6. ročník proběhly online, tak moc fotek nevzniklo).

konference 2019

Naše metodika

Naše metodika

První pomoc učíme dlouho, rádi a dobře. Své zkušenosti a poznatky ohledně výuky se nebojíme sdílet. Chceme, aby se první pomoc učila kvalitně v celé ČR. Pořádáme konferenci, nabízíme kurz Školitel  a v neposlední řadě jsme vytvořili obsáhlý manuál pro lektory. V něm podrobně popisujeme metodiku, způsob výuky i obsah jednotlivých témat. Stal se široce používanou pomůckou pro zkvalitňování výuky i vzdělávání lektorů.

Naši metodiku můžete prozkoumat zde: metodika.zdrsem.cz

První verze spatřila světlo světa v roce 2012 díky projektu Klíče pro život. Od té doby je inovována a revidována díky nadšení lektorů i finančním dotacím z neziskové organizace ZDrSEM.

Uvítáme finanční podporu pro další rozvoj tohoto volně dostupného materiálu, který pomáhá všem lektorům, učitelům a instruktorům učit první pomoc smysluplně. Pište na info@zdrsem.cz

Zážitková pedagogika

Zážitek jako prostředek vzdělávání v první pomoci a urgentní medicíně. Přesně tak jej používáme. Nesnažíme se ohromit litry "krve", nereálnými scénáři nebo nicnetušícího účastníka překvapit zinscenovanou dopravní nehodou. Ano, byl by to zážitek. Ale. S mnohdy negativním dopadem.

Na našich kurzech vytváříme bezpečné prostředí, kdy postupným zvyšováním náročnosti programu účastníky motivujeme, podporujeme a posilujeme jejich sebedůvěru zvládnout náročné situace spojené s poskytováním první pomoci.

Na kurzech se můžete setkat s:

  • teoretickými bloky (bez nich by to nešlo)
  • nácviky dovedností v nejrůznější podobě
  • simulacemi 1:1 (jeden účastník : jeden zraněný)
  • skupinovými simulacemi
  • komplexními záchrannými akcemi

Každá simulace je zakončena rozborem a zpětnou vazbou. Pojmenované výstupy se snažíme aplikovat do navazujících částí kurzu.

Nejlepším místem, kde můžete udělat chybu, je na kurzu! Nikomu se nic nestane. A správný postup si zafixujete.

Naše publikace

Leporelo první pomoci

Skládačka se základy první pomoci. Díky podpoře DM drogerie jsme vytiskli upravenou verzi leporela. V leporelu najdete základní témata první pomoci doplněná barevnými ilustracemi a mnemotechnickými pomůckami.

Leporela získávají účastníci na našich kurzech. Máte-li o ně zájem, kontaktujte nás.

Dětské leporelo první pomoc
Dětské leporelo

První pomoc pro děti – leporelo určené dětem od 9 let. S odřeným kolenem dokulhá domů každý. Ale co když se stane něco vážnějšího a žádný dospělý u toho zrovna není? Nebo je, ale pomoc sám potřebuje? V takových situacích mohou sehrát důležitou roli děti. Pokud ovšem vědí, jak na to.

Dětská leporela můžete objednat za cenu 100 Kč/ kus.

Skripta první pomoci zážitkem

Výuková skripta „První pomoc zážitkem“ jsou nedílnou součástí našich dlouhých kurzů (2 dny a více). Najdete v nich všechna základní témata + informace pro zdravotníky zotavovacích akcí.

Skripta jsou charakteristická svou grafickou úpravou a dostatkem prostoru pro poznámky. Skripta si můžete objednat za cenu 150 Kč/kus.

Momentálně pracujeme na novém vydání skript, které je plánováno na jaro 2021.